In Memoriam

Ин мемориам: Проф. др Славица Јандрић

Проф. др Славица Јандрић, пенизонисани професор Универзитета у Бањалуци и дописни члан Одјељења медицинских наука Академије наука и умјетности Републике Српске, преминула је 27.04.2021. у 68. години.

Јандрићева је рођена 2. јула 1952. у Мркоњић Граду, а Гимназију је завршила 1970. године у Бањалуци, док је на Медицинском факултету Универзитета у Београду дипломирала 1976. и исте године запослила се у бањалучком Дому здравља као љекар опште праксе, саопштено је из бањалучког Универзитета.

Славица Јандрић је од 1980. радила у Заводу за физикалну медицину и рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић" у Бањалуци, гдје је водила Кабинет за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију, била је начелник Службе за дјецу и омладину, а једно вријеме и замјеник директора.

Специјалистички испит из физикалне медицине и рехабилитације положила је 1983. у Београду, а постдипломске студије из реуматологије завршила је у Загребу 1990.

Магистрирала је 1996. године на војномедицинској академији у Берограду, а докторирала 1999. године у Новом Саду.

На Медицинском факултету Универзитета у Бањалуци била је асистент од 1987, ванредни професор од 2004, а у звање редовног професора бирана је 2010. на Медицинском и на Факултету физичког васпитања и спорта.

Јандрићева је добитник Плакете Медицинског факултета у Београду, Признања Српског лекарског друштва и Повеље за научноистраживачки рад Коморе доктора медицине Републике Српске.

У Комори доктора медицине Републике Српске, била је члан скупштине, у периоду од 2013 – 2018. године, као и активни члан комисија Коморе.

Аутор је више монографија и уџбеника, објавила је више од 200 научних радова у САД, Великој Британији, Италији, Србији и БиХ, а излагала је радове на бројним конгресима на подручју бивше Југославије, САД, Бразила, Грчке, Холандије, Велике Британије, Аустрије, Француске, Португалије, Италије, Шпаније. 

Opširnije...

Ин мемориам: Др Небојша Јованић

Наш колега др Небојша Јованић, угледни професор и бивши Предсједник Коморе доктора медицине Републике Српске преминуо је дана 04. децембра 2020.године.

Љекари Републике Српске жале одлазак горостаса медицине, професора који је током готово полувјековне љекарске каријере својим радом у Комори, преданим радом са пацијентима те књигама које је написао оставио за собом неизбрисив траг, онакав какав могу оставити само најбољи међу нама.

Током своје дуге и успјешне каријере проф. Небојша Јованић је дао немјерљив допринос развоју и угледу љекарске професије, нарочито у временима која су била најтежа за нас.

Љекарима не само Републике Српске, остаће у трајној успомени његов брилијантни клинички рад , његова посвећеност пацијентима те његово несебично преношење знања на млађе колеге.

Заоставштина проф.Небојше Јованића представља бисере у ризници насљеђа љекарске професије у Републици Српској, а младим љекарима најбољи путоказ у грађењу љекарске каријере.

Др Саша Вујновић

Предсјдник КДМРС 

Opširnije...

ИН МЕМОРИАМ - Др Вељко Ступар (1953-2020)

Др Вељко Ступар је рођен 01.11.1953. године у селу Ступари код Мркоњић Града. Основну школу и гимназију завршио је у Мркоњић Граду. Дипломирао је на Медицинском факултету у Београду 1980. године. 1981.године је засновао радни однос у Дому здравља у Мркоњић Граду. Специјалистички испит из интерне медицине је положио 1988.године на Медицинском факултету у Београду. Као доктор специјалиста интерне медицине је радио на тадашњем интерном Б одјељењу у Мркоњић Граду, који је припадао Медицинском центру „Немања Влатковић“ Јајце. На интерном одјелу је радио све до његовог затварања 2009. године. Именован је за руководиоца интерног одјела и интернистичке службе дома здравља „Др Јован Рашковић“ у Мркоњић Граду 2001. године. У Дому здравља „Др Јован Рашковић“ је радио до 2011.године, када је основао ЗУ Специјалистичка амбуланта интерне медицине „Др Ступар“ у Мркоњић Граду. Од 1990. до 1996. године је био народни посланик у првом сазиву Народне скупштине Републике Српске. Преминуо је 27.11.2020. године у УКЦ Бања Лука, од посљедица корона вируса.

Др Вељко Ступар је човјек који је свој комплетан живот посветио свом позиву, својим пацијентима и свом народу. Заувијек ће остати упамћен по својој великој стручности, колегијалности, доброти и хуманости, којим је задужио своје колеге и суграђане. Поред тога што је био изврстан љекар, био је и нејвјероватно хуман и посвећен човјек. Његова врата су била широм отворена за свакога. Иако јако заузет и окупиран послом, за свакога је проназио вријеме, свако ко би му се обратио би наилазио на топлу ријеч, ријеч утјехе и подршке. Увијек директан, али и саосјећајан, зато и јесте уживао огромно поштовање. За њега радно вријеме није постојало, он је увијек био приправан и сви људи који су требали помоћ су имали ту слободу да му се обрате у било које доба дана или ноћи. За своје пацијенте и колеге је био и остао и херој. Херој који често и није био свјестан колико је заправо промијенио нечије животе. Борећи се за животе и здравље других, изгубио је битку за свој живот. За њим ће остати велика туга и празнина, али исто тако остаће неизмјерна захвалност, нада у добре и правичне људе и безброј излијечених људи којим је помогао. Његов топли поглед, велико знање и страст према медицини, брижни савјети, његова доброта и приступ према сваком човјеку је нешто што ће увијек живјети у сјећањима и срцима свих оних који су га познавали. Иако више није међу нама, овај велики човјек и љекар је остао као примјер свог стручног позива и омогућио да његова идеја и животни рад заувијек живе.

Opširnije...

ИН МЕМОРИАМ - Проф. др Љубомир Шормаз, 1956 - 2020

 

Проф. др сци. Љубомир Шормаз рођен 1956. године у Бања Луци.. У домену свога професионалног и стручног рада истицао се изузетним и огромним знањем, које је константно унапређивао пратећи савремена научна достигнућа. Поред његовог научног и стручног рада које је у круговима љекарске праксе било јако цијењено, он се истицао и озбиљним и дисциплинованим радним вјештинама, али и посвећености како љекарским обавезама тако и свим пацијентима који су били бројни, а који су његово мишљење вредновали и високо уважавали.

Са својим пацијентима имао је предану и одличну сарадњу. Константно се ангажовао да се цјелокупни дијагностички поступак спроведе детаљно, а како би се здравствено стање сваког пацијента свеобухватно и детаљно утврдило, те како би се обезбиједио најадекватнији и најбољи могући медицински третман.

Својим пацијентима приступао је професионално, увијек имајући у виду здравствену ситуацију пацијента, њихову болест, емотивну осјетљивост, а све како би не само својим стручним знањем помогао, него и својим савјетима и људском подршком која је у појединим тренуцима пацијентима била од немјерљивог значаја.

Проф. др сци. Љубомир Шормаз се током свог радног вијека показао и као одличан руководилац. Дужност директора ЈЗУ Дом здравља „Др Младен Стојановић“ Лакташи вршио је од 1997–2016 године, током којег је Установи обезбиједио препознатљиву и изузетну репрезентативност и беспријекоран пословни углед. Унаприједио је економско, финансијско и стручно пословање установе, обезбиједио квалификован кадар и висококвалитетне услове рада, што је потврђено кроз акредитационе и сертификационе поступке који су у Дому здравља Лакташи међу првима проведени.

Руководећим вјештинама омогућио је одличан прилив пацијената који су бригу о свом здрављу повјерили стручном тиму Дома здравља Лакташи. Својим радницима којима је био дугогодишњи директор обезбиједио је најсавременија средства и услове рада, као и сва законом гарантована права и обавезе у пуном обиму.

Својим колегама и сарадницима био је увијек на услузи, трудећи се да сваком професионалном и личном захтјеву радника удовољи. Своје професионалне и стручне вјештине није чувао, већ је несебично кроз разне едукације и стручна усавршавања дијелио са колегама и сарадницима. Имао је способност прилагођавања свим ситуацијама и рјешења за све проблеме који су се као изазови током рада појављивали.

Проф. др сци. Љубомир Шормаз својом изузетношћу се показао у свим сферама свога дјеловања, па тако и у академској заједници гдје је као професор био ангажован.

Био је муж, отац и дјед, са својом супругом имао је двоје дјеце и троје унучади.

На крају, у овом тешком тренутку, желимо одати признање његовом цјелокупном раду, захваљујући се на свакој пруженој стручној и пријатељској подршци, помоћи, датом савјету и несебичном залагању које је увијек било максимално и потпуно.

Opširnije...

ИН МЕМОРИАМ Проф. др Бранко Деспот (1954 – 2020)

Проф. др Бранко Деспот, рођен је 1954. године у Великој Кладуши. Основну школу и Гимназију завршио је у Босанском Петровцу. Дипломирао је 1980. године на Медицинском факултету у Загребу. Од 1985. године  запослен је у тадашњем Клиничко-болничком центру у Бањалуци. Специјалистички испит положио је у Загребу, у Клиници „Ребро”, 1989. године. Постдипломске студије завршио је 1987. године у Загребу. Магистериј је одбранио у Београду 1996. године, а докторирао је такође у Београду 2003. године. У периоду од 1986. до 2010. године на Медицинском факултету у Бањалуци обављао је дужност асистента, вишег асистента и доцента. Звање ванредног професора стекао је 2012. године. Звање примаријус додијељено му је 1998. године. Дужност шефа Ођељења за пластичну и реконструктивну хирургију у Клиници за специјалне хируршке ђелатности обављао је од 1998. до 2006. године. Дужност начелника Клинике за пластично-реконструктивну хирургију обављао је у два наврата, од фебруара до августа 2007. и од фебруара до октобра 2009. године. Ожењен је супругом Маријом са којом има двоје ђеце. Од друштвених признања, носилац је ударничке значке с радне акције Шамац - Сарајево 1978. године (петровачка бригада "22 народна хероја"). Учествовао у изради прилога за монографију УКЦ РС, Развој Клинике за пластично-реконструктивну хирургију период 1945 - 2010. година. 
 
Проф. др Бранко Деспот био је изузетан љекар из области пластично-реконтруктивне хирургије, а  његов допринос развоју модерне пластично-реконструктивне хирургије је немјерљив, што потврђују и генерације младих колега које су уз њега стасавале током вишедеценијског рада. Својим колегама остаће у сјећању као љекар са господским манирима који је унаприједио рад Клинике за пластично-реконструктивну хирургију и утицао својим залагањем на њен развој каква је она данас.
 
Проф. др Деспот је био човјек који у операционој сали није имао сувишних ријечи и потеза и свој посао обављао изразито професионално. У сали увијек одлучан, ауторитативан, педантан. У хирургији спретан, сналажљив, увијек миран. Сваку операцију радио је самоувјерно и одлучно. У реконструктивној хирургији се често срећемо са тешким и изазовним проблемима, када дођете у ситуацију када вам се чини да немате рјешење.. Код професора то нисте могли да примијетите, он је сваку операцију радио као да је ради по стоти пут. Многе операције из области реконструктивне хирургије је урадио у Бањалуци по први пут, и утабао стазу млађим колегама да усвоје та знања и искуства. Још на самом почетку рада клинике, са проф. Станецом из Загреба је увео микрохируршке процедуре у рад клинике, што је тада било револуционарно на нашој хирургији, а упоредо са тада водећим свјетским стандардима.
 
Осим што је био изузетан стручњак из своје области, својим приступом послу и животу ,са једном господственом енергијом којом је одисао, донио је потпуно нову димензију у бањалучку хирургију. Као и сваки озбиљан медицински професионалац живио је за свој посао и за своје пацијенте. Одласком у пензију хтио је да се посвети себи и неким стварима којима није стигао у току свог радног вијека, али нажалост судбина је хтјела другачије. У овим тренуцима имамо потребу одати признање и захвалност, на ономе што нас је научио као хирург али и човјек, да будемо прво добри људи и да чујемо и видимо своје пацијенте што је најважнија порука коју сваки млади љекар треба на почетку каријере да научи.
 
Opširnije...

Log in